"Ludzie chcą być lepsi, chcą działać skuteczniej, chcą się rozwijać (…) Posiadamy uczucie pragnienia czegoś więcej, taką wewnętrzną obietnicę lepszego, która popycha nas w jakimś kierunku."

Logodydaktyka – kluczem do szczęśliwego dzieciństwa i harmonijnej rodziny?

Wyobraź sobie świat, w którym Twoje dziecko z radością odkrywa swoje talenty i pewnie dąży do swoich celów, a codzienne wyzwania stają się dla niego ekscytującymi przygodami. Brzmi jak bajka? A co, gdybym powiedziała Ci, że taki świat może stać się rzeczywistością? Jednym z kluczy do niego jest logodydaktyka – model rozwoju osobistego autorstwa Iwony Majewskiej-Opiełki, którego wykorzystanie w procesie wychowawczym kształtuje zarówno szczęśliwe dzieci, jak i spełnionych rodziców.

Czym jest logodydaktyka?

Logodydaktyka to termin pochodzący od dwóch greckich słów: logos i didaktikos. 

Logos – Pierwsze z nich ma kilka znaczeń, ale dla nas najistotniejsze są dwa: „słowo” i „sens”. Słowa, których używasz zarówno w myślach, jak i w mowie – wobec siebie i innych osób, mają ogromne znaczenie dla Twojego życia. To słowa kształtują Twój sposób myślenia o sobie samym i otaczającej rzeczywistości. Słowa nadają Twojemu życiu sens (albo go odbierają). Logodydaktyka pomaga ten sens odnaleźć i porządkuje życie, by jego cel był jasno określony.

Didaktikos – dydaktyka to nic innego jak nauczanie. Ten człon nazwy sugeruje, że logodydaktyka może Cię nauczyć takiego sposobu myślenia i działania, który pomoże Ci żyć lepiej, pełniej i bardziej szczęśliwie. Dobrze, jeśli w tej drodze towarzyszy Ci odpowiednio przygotowany opiekun: przewodnik i mentor.

Silny charakter – fundament szczęśliwej rodziny.

Logodydaktyka to droga do zbudowania silnego charakteru, który jest fundamentem szczęśliwego życia, zarówno dla jednostki, jak i dla całej rodziny. Gdy u siebie i swoich dzieci zadbasz o pięć głównych cech charakteru – które wzajemnie na siebie wpływają i mają ogromne znaczenie dla innych aspektów naszego życia – takich jak relacje z innymi ludźmi czy lepsza komunikacja – cała rodzina odczuje pozytywne skutki takiej pracy nad sobą.

Co to za cechy?

1. Poczucie własnej wartości – to mądra miłość do siebie, poczucie wyjątkowości i godności oraz wiara w swoje umiejętności i możliwości. Poczucie własnej wartości daje odwagę do działania i odważnego stawiania czoła wyzwaniom. Taka postawa buduje pozytywną atmosferę w rodzinie, pełną wzajemnego szacunku i wsparcia.

2. Poczucie spójności wewnętrznej – to zgodność między wartościami, przekonaniami i działaniami. Silne poczucie spójności wewnętrznej buduje zaufanie w rodzinie i uczy wszystkich jej członków kierowania się uniwersalnym kompasem moralnym oraz wartościami dla nich istotnymi.

3. Proaktywność – to umiejętność podejmowania inicjatywy w odpowiednim momencie i brania odpowiedzialności za swoje życie i swoje postępowanie. To także zdolność do niepodejmowania działań w sytuacji, w której będzie to korzystne. Proaktywny człowiek nie czeka na to, co się wydarzy, ale sam tworzy swoją rzeczywistość. Taka postawa uczy dzieci samodzielności, zaradności i stawiania czoła wyzwaniom.

4. Poczucie obfitości – to wiara w to, że mamy w życiu wystarczająco dużo dobra. Człowiek z poczuciem obfitości jest wdzięczny za to, co ma i nie skupia się na brakach. Taka postawa uczy dzieci doceniania tego, co mają i cieszenia się z małych rzeczy.

5. Pozytywne myślenie – to skupianie się na dobrych stronach życia i szukanie rozwiązań zamiast problemów. Człowiek z pozytywnym nastawieniem jest optymistyczny, radosny i zaraża innych swoją energią. Taka postawa buduje pozytywną atmosferę w rodzinie i uczy dzieci radzenia sobie z trudnościami.

Rozwijanie tych pięciu cech charakteru u siebie i u swoich dzieci to inwestycja w szczęśliwą i satysfakcjonującą przyszłość. Silny charakter pomaga w pokonywaniu wyzwań, budowaniu zdrowych relacji i osiąganiu celów.

Logodydaktyka w akcji czyli korzyści dla całej rodziny

Wykorzystując zasady logodydaktyki do wzmocnienia nie tylko własnego charakteru, ale również charakteru swoich dzieci możesz:

– Pomóc im odkryć pasje i talenty.
– Nauczyć je samodzielności i odpowiedzialności.
– Wzmocnić ich wiarę we własne możliwości.
– Poprawić relacje i komunikację całej rodziny.
– Nauczyć rozwiązywania konfliktów w pokojowy sposób.
– Zbudować silną i szczęśliwą rodzinę.

Logodydaktyka to spójny model rozwoju, który pomoże Ci w rozwijaniu silnego charakteru u siebie i u swoich dzieci. Gdy cały proces odbywa się wspólnie, a rodzice i dzieci uczą się od siebie nawzajem, wspierając się i motywując do działania, tworzą jednocześnie silną więź rodzinną, opartą na wzajemnym zaufaniu i miłości.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, aby zacząć. 

Nawet małe kroki mogą przynieść duże zmiany. Zainwestuj w przyszłość swojej rodziny – odkryj logodydaktykę i zacznij budować szczęśliwe i spełnione życie dla siebie i swoich bliskich.

Specjalnie dla Twojej rodziny przygotowałam miesięczny kalendarz budowania pozytywnych nawyków z logodydaktyką “Miesiąc+”

Znajdziesz w nim 35 gotowych pomysłów na każdy dzień, dzięki którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko zadbacie o każdy z pięciu obszarów. Gwarantuje świetną zabawę, poprawę relacji i wzmocnienie charakteru dzięki pozytywnym nawykom! Pobierz go poniżej, w prezencie, zapisując się jednocześnie do naszego newslettera.

Życzę Wam radości i sukcesów na drodze rozwoju,

Daria Bogacz

Autor wpisu

Daria Bogacz

Anglistka, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, trener nauczycieli, trener-mentor logodydaktyki. Pasjonatka rozwoju osobistego i pracy z małymi dziećmi, wspiera swoich uczniów i studentów oraz ich rodziców i nauczycieli w rozwoju osobistym, ćwiczeniu kreatywności i samodzielnego myślenia. Autorka programów i materiałów dydaktycznych do nauki angielskiego. Prowadzi szkołę językową online. W wolnym czasie lubi pływać, jeździć na nartach, czytać i pisać. Kocha Bałtyk i kawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *