Geneza

Czasy się zmieniły, a bycie przedsiębiorczym to nie tylko możliwość, ale wręcz konieczność. Boleśnie przekonał się o tym pomysłodawca projektu, Arkadiusz Błażyca, który w młodym wieku został ojcem i wyemigrował do Szkocji. Życie na własny rachunek, jako głowa czteroosobowej rodziny, okazało się nie lada wyzwaniem dla młodego umysłu, który w szkole nie doświadczył nawet podstaw zarządzania gospodarstwem domowym.

Rosnące długi i brak perspektyw na ich spłatę szybko zmusiły go do zweryfikowania przekonań i podjęcia działań – edukacji na własną rękę. Dzięki książkom, spotkaniom i setkom materiałów udało mu się zażegnać wszystkie sytuacje kryzysowe. Jednak jako głowa rodziny zaczął zadawać sobie pytanie: “Jak mógłbym sprawić, aby moje dzieci nie miały podobnego problemu?

Braki, których doświadczył na początku swojej drogi, okazały się “dziecinnie” proste, więc skoro uczymy dzieci pisać i czytać, możemy je także nauczyć przedsiębiorczych przekonań. Owocem tych rozmyślań okazała się ilustrowana książka dla dzieci “Kot Biznesik – jak pewien zwykły kot został biznesmenem“.

Wydana w 2019 roku, szybko stała się bestsellerem i prekursorem wielu późniejszych książek w tej niszy. Podczas licznych spotkań autora z rodzicami dało się zawsze słyszeć: “Szkoda, że tego w szkołach nie uczą“.

A dlaczego by tego nie zmienić?” – zabrzmiało kolejne pytanie. Na tak zuchwałą misję jednak nie da się wyruszyć w pojedynkę. Bardzo szybko okazało się, że jest więcej wspaniałych ludzi, którzy widzą podobny problem i mają chęć oraz ambicje, aby coś z nim zrobić. A do tego są to najlepsi specjaliści od edukacji finansowej dzieci, pedagogiki i logodydaktyki.

To, co tutaj robimy, to nie tylko uczenie dzieci o “pieniążkach”. To nasza odpowiedź na wizję świata, w którym inżynieria społeczna mimochodem ograbia nas z wolności, kreatywności i decyzyjności. Kształtując przedsiębiorcze pokolenia, dbamy, aby przyszli dorośli którzy będą tworzyć ten świat, mogli żyć w dostatku, oraz byli wyposażeni w silny charakter, zdrowy rozsądek i rozumieli, że wygodniej nie zawsze znaczy lepiej.

Poznaj nasz zespół

Arkadiusz Błażyca

Pomysłodawca projektu, rodzic, przedsiębiorca, inwestor, autor książek dla dzieci. Nosi dwie różne skarpetki, bo uważa, że można się od siebie różnić, a mimo to iść w tym samym kierunku. Jego misją jest popularyzacja przedsiębiorczości. Dąży do tego, aby edukacja finansowa, była tak oczywista, jak nauka czytania. Po co? Aby pieniądze same w sobie nie były sensem ani celem, a jedynie narzędziem, które pozwoli nam wieść dostatnie i szczęśliwe życie w zgodzie z własnymi wartościami.

Daria Bogacz

Anglistka, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, trener nauczycieli, trener-mentor logodydaktyki. Pasjonatka rozwoju osobistego i pracy z małymi dziećmi, wspiera swoich uczniów i studentów oraz ich rodziców i nauczycieli w rozwoju osobistym, ćwiczeniu kreatywności i samodzielnego myślenia. Autorka programów i materiałów dydaktycznych do nauki angielskiego. Prowadzi szkołę językową online. W wolnym czasie lubi pływać, jeździć na nartach, czytać i pisać. Kocha Bałtyk i kawę.

Katarzyna Ciupa-Wojtasik

Edukatorka w zakresie finansów, ekonomii i przedsiębiorczości, doradca zawodowy oraz przedsiębiorca. Prowadzi konto akademia_pieniadza na Instagramie i TikToku, gdzie dzieli się swoją finansową wiedzą. Stworzyła i prowadzi autorskie warsztaty z przedsiębiorczości dla dzieci od przedszkola aż po młodzież licealną. W wolnych chwilach biega (w październiku 2019r. ukończyła swój pierwszy MARATON), tańczy tango, zdrowo gotuje, czyta książki i udziela się w Toastmasters.

Łukasz Grygiel

Edukacją finansową dzieci i młodzieży zajmuje się od 2017 r. Zaczynał od prowadzenia bloga dla rodziców w tej tematyce, następnie prowadząc podcast. Będąc rodzicem wiedzę teoretyczną testuje w domu, ucząc swoje dzieci zaradności finansowej i postaw przedsiębiorczych. Z przyjemnością prowadzi także warsztaty z edukacji finansowej dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia dla dorosłych. Zawodowo przez ponad 12 lat związany był z bankowością, obecnie jako konsultant wspiera organizacje w obszarze CX.

Barbara Obruśnik

Nauczyciel dyplomowany edukacji wczesnoszkolnej - pasjonatka zawodu. Autorka programu edukacji teatralnej “Bawimy się w teatr”. Od zawsze zachęca swoich uczniów do poznawania świata w sposób przedsiębiorczy, dzieląc się 26 letnim doświadczeniem w prowadzeniu firmy rodzinnej. W nauce kładzie nacisk na radość poznawania świata, kontekst i metody wzmacniania motywacji wewnętrznej uczniów. W wolnym czasie chodzi na spacery, jeździ na rowerze i czyta książki na temat rozwoju osobistego.