Kiedy zacząć edukację finansową dzieci?

Odpowiedź brzmi – jak najwcześniej! A jak najwcześniej oznacza od 2 roku życia!

Szok? Pozwól, że wyjaśnię 😉

Zacznijmy od tego, czym jest edukacja finansowa.

Czym jest edukacja finansowa dzieci?

Edukacja finansowa to proces, w ramach którego dzieci uczą się podstawowych umiejętności i pojęć związanych z pieniędzmi, oszczędzaniem, budżetowaniem, inwestowaniem i ogólnie zarządzaniem finansami. To proces, w ramach którego dzieci przejmują pewne przekonania na temat pieniędzy i budują nawyki finansowe. Celem świadomej edukacji finansowej dzieci jest przygotowanie ich do samodzielnego i odpowiedzialnego radzenia sobie z pieniędzmi w dorosłym życiu oraz budowanie zdrowych nawyków finansowych.

W tym miejscu chcę podkreślić, że nawet jeśli nie prowadzimy świadomej edukacji finansowej, to siłą rzeczy przekazujemy dzieciom pewne postawy, nawyki i wzorce zachowań względem pieniędzy. Warto więc zastanowić się, co myślimy o pieniądzach, jak sobie z nimi radzimy i czy taką postawę chcemy przekazać dzieciom.

Dlaczego powinieneś zacząć edukację finansową jak najwcześniej?

 • Prostota: Im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam odpowiadać na proste pytania dziecka i tym naturalniej ten proces będzie przebiegał.
 • Błędy na małych kwotach: Im wcześniej zaczniemy, tym więcej błędów dzieci popełnią na małych kwotach, pod naszym dachem, a nie na przykład przepuszczając swoją pierwszą wypłatę.
 • Autorytet: Warto zacząć, kiedy jeszcze jesteś dla dziecka autorytetem, wzorem do naśladowania, a nie wtedy, kiedy to rówieśnicy stanowią punkt odniesienia dla Twojego dziecka.
 • Rozwój pewności siebie: Im wcześniej zaczniemy, tym szybciej będzie ona wspierała Twoje dziecko w obszarze pewności siebie, odpowiedzialności i sprawczości.
 • Uniknięcie wpływu zewnętrznych czynników: Jeśli my nie zaczniemy edukacji finansowej naszych dzieci, inni zrobią to za nas! Agresywny marketing tworzy konsumpcyjne społeczeństwo, a dzieci są jego celem.
 
Łatwy cel marketingowych wpływów
 

Dzieci są uznaną siłą konsumencką, reklamodawcy dostosowują przekaz do 2-latków, bo one są realną siłą nabywczą – potrafią dokładnie wskazać rodzicom, co chcą ze sklepowej półki. To dlatego rodzice często kupują soczek w kartoniku o połowę droższy od stojącego obok, tylko dlatego, że na tym wskazanym przez dziecko jest jego ulubiona Elza lub Psi Patrol. 

Brzmi znajomo? 

Wiele marek doskonale wie, jak rozwijać długoterminowe preferencje konsumenckie, zaczynając od najmłodszych. Dlatego tak ważna jest prewencja wobec bezlitosnego marketingu już w wieku 2 lat.

 
Prostota 

Na wczesnym etapie łatwiej będzie nam odpowiadać na proste pytania dziecka i tym naturalniej ten proces będzie przebiegał. Podkreślę, że w edukacji finansowej nie chodzi nam wcale o to, by prowadzić w domu lekcje ekonomii i finansów co piątek, ale o to, by rozmawiać, uświadamiać, zaznajamiać dziecko, niejako, przy okazji. A w późniejszym etapie tworzyć sytuacje, w których dziecko może trenować nowe umiejętności, budować dobre nawyki i postawę wobec pieniędzy, a także popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski.

Bezpieczne środowisko do popełniania błędów

Im wcześniej zaczniemy edukację finansową, tym więcej błędów dzieci popełnią na małych kwotach, pod naszym dachem, a nie na przykład przepuszczając swoją pierwszą wypłatę. Popełnianie różnego rodzaju błędów na małych kwotach to także mniejsze konsekwencje, z których można wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Wykorzystaj swój autorytet (póki to możliwe)

Warto zacząć edukację finansową wtedy, kiedy jeszcze jesteś dla dziecka autorytetem, wzorem do naśladowania, a nie wtedy, kiedy to rówieśnicy stanowią punkt odniesienia dla Twojego dziecka – czyli mniej więcej w wieku 8-12 lat. Im wcześniej zaczniesz, tym większy będziesz mieć posłuch u swojej pociechy. A to oznacza lepsze rezultaty.

Rozwój pewności siebie

Edukacja finansowa może wspierać Twoje dziecko w obszarze pewności siebie, odpowiedzialności i sprawczości. Jeśli dziecko samo dokonuje pewnych wyborów, osiąga cele, które sobie założyło (nawet jeśli po drodze popełni błędy), to staje się bardziej samodzielne i buduje pewność siebie w obszarze zarządzania finansami. Pamiętajmy, że nikt z nas nie wysysa z mlekiem matki umiejętności gospodarowania pieniędzmi, a dzięki temu, że zaczniemy rozwijać ją we wczesnym wieku, będzie ona naturalna dla dziecka w dorosłym życiu.

Kontrola źródło wiedzy

Jeśli my nie zaczniemy edukacji finansowej naszych dzieci, inni zrobią to za nas! 

Musisz wiedzieć, że agresywny marketing tworzy konsumpcyjne społeczeństwo. Wmawia się nam, że wszystko jest nam potrzebne, bo “jesteś tego warta”, bo to “najlepsze dla mężczyzny”, bo to “doda Ci skrzydeł”. Firmy wydają miliony na kampanie reklamowe, dzięki którym zarabiają miliardy. I Twoje dzieci nie są od tego wolne! Jeśli Ty nie zajmiesz się edukacją finansową Twoich dzieci, zrobią to influencerzy, media, wielkie koncerny.

Na czym ta prewencja powinna polegać? 

Unikaj lub wyeliminuj ekspozycję Twojego dziecka na reklamy. Pomyśl o tym, by korzystać z kont premium na różnych platformach, by w trakcie wyświetlania bajek, czy muzyki nie wyświetlały się dziecku reklamy.

Jak zacząć?

Wykorzystuj każdą okazję, w której towarzyszy i dziecko i obserwuje Cię, do szerzenia prawidłowych reakcji konsumenckich. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że:

 • W sklepie nie dostaje wszystkiego na co ma ochotę
 • Dobre zachowanie dziecka nie powinno być kartą przetargową do kupowania czegokolwiek
 • W sklepie wymieniamy nasze pieniądze na różnego rodzaju towary
 • Banknoty to nie zwykłe papierki, a środek wymiany, dlatego go nie niszczymy, nie rwiemy, nie tniemy itp.
 • Pieniądze są ważne, szanujemy je, dlatego schylamy się po każdy napotkany grosz
 • Plastikowa karta to narzędzie do płacenia, kiedy ją przykładamy, to tak samo, jakbyśmy za coś płacili banknotami

To wystarczy na początek. A co dalej?

O tym dowiesz się z kolejnych artykułów na naszym blogu!

Pamiętaj, że Edukacja finansowa jest kluczowym elementem w życiu każdego dorosłego, którym Twoje dziecko kiedyś niewątpliwie się stanie. Dzieci, które uczą się zarządzania pieniędzmi w młodym wieku, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu finansowego i stabilności w dorosłym życiu.

Autor wpisu

Katarzyna Ciupa-Wojtasik

Edukatorka w zakresie finansów, ekonomii i przedsiębiorczości, doradca zawodowy oraz przedsiębiorca. Prowadzi konto akademia_pieniadza na Instagramie i TikToku, gdzie dzieli się swoją finansową wiedzą. Stworzyła i prowadzi autorskie warsztaty z przedsiębiorczości dla dzieci od przedszkola aż po młodzież licealną. W wolnych chwilach biega (w październiku 2019r. ukończyła swój pierwszy MARATON), tańczy tango, zdrowo gotuje, czyta książki i udziela się w Toastmasters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *